Aktualności

Grand Prix Zawiercia w Piłce Siatkowej 3 - osobowej

Grand Prix Zawiercia w Piłce Siatkowej 3 – osobowej

Turniej I.

Na turniej rozegrany w hali OSiR ul Moniuszki 10 w sobotę 20.03.2010 w godzinach 09:00 do 15:00 stawiło się 10 zespołów (30 zawodników).
Turniej przeprowadzono dwuetapowo: eliminacje systemem MultiSiatkówka - MS, z przemienną grą trzech zespołów do 11/15 pkt. przy 2 pkt. przewagi), a dla wyłonionych tą metodą 4 zespołów półfinał i finał jako mecze do dwóch wygranych setów, do 21/15 pkt. przy 2 pkt. przewagi.
Na turniej drużyn młodzieżowych stawiło się tylko 5 zespołów. Jedna rozgrywka systemem MultiSiatkówka i jeden mecz wyłoniły półfinalistów. Mecz eliminacyjny pomiędzy ORŁY TEAM a RADIO BAGDAD miał rzadko spotykany przebieg. Od stanu 0:1 i 9:14 młodzież z RADIO BAGDAD wygrała kolejne 7 pkt. (w tym broniąc 5 piłek meczowych) i po wyrównanej grze w secie trzecim wygranym 18:16 wygrała całe spotkanie 2:1. W półfinałach obie zmęczone drużyny uległy przyjezdnym przeciwnikom i w meczu o III m. doszło pomiędzy nimi do rewanżu. Po znów wyrównanym meczu rewanż się udał, wynik 2:1  (21:18, 20:22, 15:10) dał III m zespołowi ORŁY TEAM - występującemu w składzie: Adrian Kilan, Patryk Zięba, Mateusz Dworak. Zdobywca IV m. RADIO BAGDAD wystąpiło w składzie : Konrad Szafran, Jakub Król, Patryk Porzucek. W rozgrywce MultiSiatkówki awans do półfinału wywalczyły ekipy ZIELONA SIŁ i ZS SZCZEKOCINY a trzecie miejsce dające ostatecznie V miejsce w turnieju zajął zespół CEGIEŁ TEAM w składzie: Karol Jończyk, Michał Jasiak, Mateusz Biedak.
Najlepszym zespołem turnieju została porębska trójka ZIELONA SIŁA w składzie: Sławomir Strójwąs, Damian Baranowski, Tomasz Sadowski, która pokonała w finale 2:1  (18:21, 21:8, 17:15 ) zespół ZS SZCZEKOCINY : Damian Nowak, Karol Błaszczyk, Jakub Bajor.
W turnieju OPEN (od godz.12:00) do rozgrywek przystąpiło 6 zespołów, pięć stałych składów o wyrównanym poziomie siatkarskich umiejętności i młodzież z ORŁY TEAM.
W eliminacyjnych rozgrywkach MS młodzież z ORŁY TEAM ugrała jednak najmniej punktów i zostało jej zagrać w meczu o miejsce V. W rozgrywce z ich udziałem małą niespodzianką było zwycięstwo ekipy CHICKENY w składzie : Marcin Stelmaszczyk, Michał Kuczera, Sebastian Tchórz nad faworytem - zespołem DOPALACZE w składzie : Marcin Laber, Miłosz Tokarski, Krzysztof Orszański. Ale do półfinałów awansowały oba zespoły. W drugiej rozgrywce spotkały się bardzo wyrównane trzy zespoły, każdy wygrywał kolejnego seta i o losach rozgrywki zadecydowały dwa ostatnie sety. Czwartego seta i awans z pierwszego miejsca (też niespodzianka) wywalczył zespół GAŁGANY w składzie : Tomasz Gorgoń, Kamil Makowicz, Łukasz Grzanka, a w piątym secie drugie miejsce zapewnił sobie zespół BEZ NAZWY w składzie : Tomasz Groja, Bartosz Szczepański, Michał Faryna. Pokonanemu w tej rozgrywce zespołowi Hotel Fajkier w składzie : Grzegorz Maciąg, Józef Zając, Paweł Chudzicki przypadło prawo walki o miejsce V z ekipą ORŁY TEAM. Zwycięstwo nie przyszło lekko, a młodzieży udało się nawet urwać seta, mecz zakończył się wynikiem 2:1  (15:11, 12:15, 15:10).
Eliminacyjne zwycięstwa ekip CHICKENY i GAŁGANY w rozgrywkach systemem Multisiatkówka, potwierdziły że ta zmieniona formuła sposobu grania w siatkówkę daje większe szanse drużynom amatorskim w konfrontacji z „zawodowcami”.
W półfinałach granych bezpośrednio po dwa zespoły obie ekipy uległy zespołom DOPALACZE i BEZ NAZWY w których grają ligowi siatkarze porębskich drużyn III ligi, choć GAŁGANY stoczyły bardzo wyrównany pojedynek z ekipą DOPALACZY, w trzecim secie obroniły 2 piłki meczowe a potem miały same piłkę meczową i to nawet już „w ataku” ale jednak po kolejnych błędach przegrały seta 25:23 i cały mecz 2:1  ( 18:21, 21:15, 25:23).
W meczu o miejsce III GAŁGANY pokonały CHICKENY 2:0  (21:18, 21:15).
Finał nie przysporzył emocji kontuzja Marcina Labra i zmęczenie zawodników było widoczne, wygrali faworyci DOPALACZE - BEZ NAZWY 2:1  (15:8, 10:15, 15:12).

Turniej II.

Na turniej rozegrany w hali OSiR ul Moniuszki 10 w sobotę 27.03.2010 w godzinach 09:00 do 15:00 stawiło się ponownie 10 zespołów (30 zawodników).
Turniej przeprowadzono dwuetapowo: eliminacje systemem MultiSiatkówka - MS, z przemienną grą trzech zespołów do 11 pkt. przy 2 pkt. przewagi), a dla wyłonionych tą metodą 4 zespołów półfinał i finał jako mecze do dwóch wygranych setów, do 21 lub 15 pkt. przy 2 punktach przewagi.
Na turniej drużyn młodzieżowych stawiło się 6 zespołów. Eliminacje przeprowadzono w dwóch rozgrywkach systemem MultiSiatkówka. W grupie pierwszej najmłodsza, gimnazjalna drużyna AMATORZY w składzie: Jan Lipski, Paweł Sidor, Bartosz Koral nie była w stanie nawiązać walki ze starszymi zawodnikami, więc do półfinałów łatwo awansowały drużyny ZIELONA SIŁA i RADIO BAGDAD. W drugiej rozgrywce los zestawił trzy równe i dobre drużyny z których do półfinału mogły przejść tylko dwie. Po bardzo wyrównanej rozgrywce, minimalną różnicą punktów goryczy porażki przyszło zaznać zeszłotygodniowym finalistom - drużynie ZS SZCZEKOCINY w składzie: Damian Nowak, Karol Błaszczyk, Jakub Bajor. W meczu o miejsce V gładko wygrali z gimnazjalis-tami 2:0 (21:9, 21:10). W półfinałach doszło do podwójnej konfrontacji porębsko – kromołowskiej z której zwycięsko, i to z identycznym wynikiem 2:0 (21:12, 21:18) wyszły drużyny z Poręby. Finał 2:1 ( 21:16, 14:21, 15:12) był bardzo dobrym i wyrównanym pojedynkiem po którym ponownie drużyna ZIELONA SIŁA w składzie: Tomasz Sadowski, Damian Baranowski, Konrad Gębka odebrała dyplomy za pierwsze miejsce. Pokonane w finale SIKORECZKI w składzie: Mateusz Bogusławski, Marcin Rubin, Patryk Machura, swój występ w całym turnieju mogą zaliczyć do bardzo udanych – wygrane eliminacje i zacięty bój w finale. W meczu o III miejsce - tak jak tydzień temu, znów spotkały się zespoły ORŁY TEAM w składzie: Adrian Kilan, Patryk Zięba, Dawid Szcześniak i RADIO BAGDAD w składzie: Konrad Szafran, Dawid Mędrecki, Krystian Ceglarski. Po raz kolejny ORŁY TEAM wykazały swą wyższość wygrywając 2:0  (21:16, 21:18).
A jeszcze ciekawszy przebieg miał turniej OPEN. Do gry przystąpiło 5 drużyn. Z rozstawienia i losowania zestawiono jedną eliminacje systemem MultiSiatkówka do 11 pkt. i jeden klasyczny mecz do 15 pkt. o kolejność w półfinale, oba pojedynki ze smaczkami. W klasycznym meczu - jeden set do 15 punktów, stanęli po przeciwnej stronie siatki ojciec i syn. Drużyna PLAŻOWICZE: Mirosław Stelmaszczyk, Miłosz Tokarski, Michał Faryna bardziej utytuowanych i doświadczonych zawodników, nie dała rozwinąć skrzydeł drużynie syna CHICKENY w składzie: Marcin Stelmaszczyk, Sebastian Tchórz, Grzegorz Maciąg, gładko wygrywając 15:6. W rozgrywce systemem MultiSiatkówka drużyna GAŁGANY w składzie: Łukasz Grzanka, Tomasz Gorgoń, Łukasz Szczepankiewicz, potwierdziła doskonałe opanowanie tych odmiennych zasad, i zanim przeciwnicy (siatkarze z Myszkowa) weszli w rytm, oni mieli już na koncie 11 punktów i zapewniony awans do półfinału z pierwszego miejsca. Wyrównana walka o awans z miejsca drugiego zakończyła się gdy wymagane 2 punkty przewagi udało się wypracować myszkowskiej drużynie KOLOROWE KREDKI w składzie: Konrad Musiał, Łukasz Siwek, Krzysztof Kosela nad młodzieżą z ORŁY TEAM w składzie: Adrian Kilan, Patryk Zięba, Dawid Szcześniak.
W pierwszym półfinale PLAŻOWICZE stoczyli bardzo wyrównany pojedynek z drużyną KOLOROWE KREDKI. Zwycięstwo 2:0 ( 17:15, 17:15) przyszło bardzo trudno, w obu setach myszkowianie mieli piłki setowe, a w pierwszym nawet 4 bo prowadzili 14:10. Jednak doświadczenie i słabsza postawa w końcówkach Krzysztofa Koseli dała PLAŻOWICZom awans do finału. W drugim półfinale drużyna GAŁGANY tak jak tydzień temu była lepsza od drużyny CHICKENY, i przy wyrównanej grze zakończyła półfinał też w dwu setach 2:0 (21:18, 21:16). W pierwszym secie meczu finałowego GAŁGANY nie byli w stanie przeciwstawić się doświadczonym PLAŻOWICZom gładko przegrywając 21:11. W secie drugim gdy nerwy i trema puściły, zaczęli skuteczniej grać - mieli nawet dwie piłki setowe, ale to PLAŻOWICZe asem zakończyli ten set 24:22 i mecz 2:0.
O miejsca 3,4 i 5 drużyny uzgodniły rozgrywkę każdy z każdym i z tego trójmeczu, niespodziewanie łatwo drużyna CHICKENY pokonując KOLOROWE KREDKI 2:0 (15:9, 15:11) zapewniła sobie III miejsce w turnieju (obie pokonały ORŁY TEAM któremu przypadło miejsce V).
Przebieg tego turnieju dobitnie potwierdził efektywność eliminacji systemem MultiSiatkówka. Drużyny po „dobrej rozgrzewce” stoczyły bardzo wyrównane mecze półfinałowe i finały o miejsca, co spełniło pokładane przez organizatora turnieju i pomysłodawcę tego systemu, nadzieje na osiągnięcie właśnie takiego przebiegu turnieju.

Turniej III.

Na turniej rozegrany w hali OSiR ul Moniuszki 10 w sobotę10.04.2010 na godzinę 09:00 stawiło się 7 zespołów młodzieżowych (21 zawodników). Turniej przeprowadzono systemem brazylijskim (do dwóch przegranych meczy), eliminacje do dwóch wygranych setów do 11 pkt., a półfinał i finał do 15 pkt. zawsze z zasadą 2 punktów przewagi. Specyfikę tego systemu polegającą na szansie wygrania turnieju - pomimo doznania porażki w rundzie zasadniczej (lewa strona drabinki turniejowej), wykorzystały oba zespoły meczu finałowego, ale po kolei. Już pierwszy mecz turnieju przyniósł niezłe emocje bo, finalista pierwszego turnieju drużyna ZS SZCZEKOCINY w składzie: Damian Nowak, Karol Błaszczyk, Krzysztof Wrona zanim złapała rytm grania to straciła seta 12:10 w konfrontacji z FUNNY TEAM w składzie: Zawadka Mateusz, Paweł Kubiak, Dominik Biały i do zwycięstw potrzebowali rozegrać 3 sety. Kolejne sety wygrane 11:7 i 11:2 były dobrą rozgrzewką przed meczem z numerem jeden cyklu rozgrywek drużyną ZIELONA SIŁA w składzie: Tomasz Sadowski, Damian Baranowski, Sławomir Strójwąs która na dodatek miała wolny los w rundzie pierwszej. ZS SZCZEKOCINY bezwzględnie wykorzystał tę przewagę i nie pozwolił rozegrać się porębianom szybko wygrywając 2:0 (11:6, 11:7). Numer dwa cyklu drużyna ORŁY TEAM w składzie: Adrian Kilan, Patryk Porzucek, Karol Gawina w rundzie pierwszej zagrała z najmłodszą, gimnazjalną drużyną AMATORZY w składzie: Jan Lipski, Paweł Sidor, Damian Zakładowski. Gimnazjaliści nie byli w stanie nawiązać walki ze starszymi zawodnikami przegrywając gładko 2:0 (11:2, 11:6). Drużyna SIKORECZKI w składzie: Mateusz Bogusławski, Marcin Rubin, Patryk Machura miała lepszą rozgrzewkę przed konfrontacją z ORŁY TEAM musiała pokonać drużynę GLADIATORZY w składzie: Robert Izydorczyk, Dawid Sobstel, Tomasz Gruca, co nie przyszło łatwo ale było lepszym przetarciem przed meczem o wejście do strefy medalowej. Po wyrównanym meczu SIKORECZKI wygrały 2:0 (11:8, 11:8). I one również były górą w następnej rundzie, po bardzo dobrym meczu, wygranym na przewagi w secie trzecim 2:1 (6:11, 11:7, 14:12), SIKORECZKI awansowały bezpośrednio do półfinału. Przegrane drużyny ZIELONA SIŁA i ORŁY TEAM dostały jeszcze drugą szansę wejścia do strefy półfinałowej ale musiały dodatkowo stoczyć jeszcze po jednym pojedynku z prawej strony drabinki. ZIELONA SIŁA w walce o półfinał spotkała się z drużyną GLADIATORZY, którzy jeszcze po drodze musieli i łatwo ograli gimnazjalistów 2:0 (11:5, 11:3). Faworyci - ZIELONA SIŁA, nie zawiedli i wygrali 2:0 (11:6, 11:8).  Podobnie i w drugiej parze, faworyci z ORŁY TEAM również po dobrym i wyrównanym meczu pokonali FUNNY TEAM 2:0 (11:8, 11:7). Przegranym przyszło zmierzyć się w meczu o miejsce piąte - FUNNY TEAM - GLADIATORZY 0:2 (11:13, 6:11). W walce o finał w pierwszym meczu spotkały się ZS SZCZEKOCINY z ORŁY TEAM. Po dobrej, wyrównanej, trzysetowej grze to kromołowianie z ORŁY TEAM wywalczyli awans do finału wygrywając 2:1 (15:11, 13:15, 11:9). W drugim półfinale spotkały się porębskie drużyny ZIELONA SIŁA i SIKORECZKI. Rewanż za zeszłotygodniową porażkę w finale nie udał się. Znów po wyrównanej walce na dobrym poziomie - we wszystkich trzech setach, górą była drużyna ZIELONA SIŁA wygrywając ostatecznie 2:1 (14:16, 15:13, 15:13). Kolejnym trzysetowym pojedynkiem był mecz o III miejsce w którym SIKORECZKI zwyciężyły nieznacznie -  bo oba wygrane sety na przewagi, ZS SZCZEKOCINY 2:1 (9:15, 15:13, 12:10). Z całej fazy finałowych rozgrywek to finał był najmniej emocjonującym meczem. ORŁY TEAM nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki i dość gładko uległy drużynie ZIELONA SIŁA 2:0 (15:8, 15:11), która tym samym po raz trzeci wygrała turniej GP.

Po informacji o katastrofie na lotnisku w Smoleńsku, gdzie rozbił się samolot rządowy z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie, turnieju OPEN nie przeprowadzono.

Turniej IV.

Na turniej rozegrany w hali OSiR ul Moniuszki 10 w piątek 23.04.2010 na godzinę 17:00 stawiło się 7 zespołów młodzieżowych (21 zawodników) i 4 zespoły w kategorii OPEN.
Turniej w kategorii młodzieżowej przeprowadzono systemem brazylijskim (do dwóch przegranych meczy), eliminacje do dwóch wygranych setów do 11 pkt., a półfinał i finał do 15 pkt. zawsze z zasadą 2 punktów przewagi. Turniej OPEN rozegrano systemem każdy z każdym.
Ostatni turniej był godnem zwieńczenie cyklu rozgrywek i to w obu kategoriach.
W turnieju młodzieżowym drużyna ZS SZCZEKOCINY w składzie: Damian Nowak, Karol Błaszczyk, Krzysztof Wrona dzięki zwycięstwu nad drużyną SIKORECZKI w składzie: Mateusz Bogusławski, Marcin Rubin, Patryk Machura 2:1 (15:11, 10:15, 11:9) zapewniła sobie II miejsce w cyklu rozgrywek. Przegrani zajęli miejsce II, a w składzie: Tomasz Sadowski, Damian Baranowski, Sławomir Strójwąs już przed ostatnim turniejem miała zapewnione miejsce I, ale nie odpuściła rywalom i po raz kolejny wygrała turniej. Ale nie przyszło to łatwo bo w rundzie 2 w spotkaniu porębskich drużyn znów rozegrano wyrównane 3 sety :  ZIELONA SIŁA – SIKORECZKI 2:1 (8:11, 11:9, 11:9) a w finale też po 3 setowej walce pokonana została drużyna PILICZANKA grająca w składzie: Robert Izydorczyk, ,Kacper Jabcoń, ,Przemysław Pasich. Szkoda że ten zespół pokazał się dopiero w ostatnim turnieju, bo zaprezentował się dobrze a po drodze pokonał dwa razy „drużynę z pudła” - ZS SZCZEKOCINY 2:0 (11:9, 11:9) w rundzie 1 i w pólfinale 2:1 (14:16, 15:13, 15:13). Zacięty pojedynek miał miejsce również „na dole drabinki” gimnazjalne zespoły WHITE POWER w składzie: Robert Kowalski, Mateusz Sikora, Karol Kurzaczek i AMATORZY w składzie: Jan Lipski, Paweł Sidor, Bartosz Koral też potrzebowali 3 setów do rozstrzygnięcia meczu. Wynik 2:1 (11:8, 14:16, 11:6) dał VI miejsce drużynie WHITE POWER. W małym finale ZS SZCZEKOCINY pokonały FUNNY TEAM w składzie: Zawadka Mateusz, Konrad Ibek, Konrad Kurasiński również w trzech setach 2:1 (9:15, 15:13, 15:10).
Równie ciekawie było w turnieju OPEN. Do gry przystąpiły 4 drużyny więc uzgodniono rozegranie meczy w systemie każdy z każdym co pozwoliło „na parkiecie” w bezpośrednich pojedynkach wykazać „kto jest lepszy”. Dzięki walecznej postawie i zajęciu II miejsca w tym turnieju drużyna GAŁGANY w składzie: Łukasz Grzanka, Tomasz Gorgoń, Kamil Mikowicz zdobyła najwięcej punktów w cyklu Grand Prix, wygrał cykl turniejów nie wygrywając w żadnym - ale zawsze będąc na podium. W dobrym zaciętym meczy ulegli zwycięzcom IV turnieju - DOPALACZOM w składzie : Marcin Laber, Miłosz Tokarski, Grzegorz Maciąg 2:1 (15:8, 12:15, 15:12). A w kluczowym pojedynku, decydującym o kolejności wszystkich miejsc „na podium cyklu” zwyciężyli PLAŻOWICZÓW w składzie: Mirosław Stelmaszczyk, Tomasz Groja, Michał Faryna 2:1  (15:10, 21:19, 23:25), gdzie w setach drugim i trzecim szala zwycięstwa przechylała się wielokrotnie w obie strony. DOPALACZE minimalną różnicą pokonali PLAŻOWICZÓW 2:0  (11:9, 12:10) i zdecydowanie  drużynę CHICKENY w składzie: Marcin Stelmaszczyk, Sebastian Tchórz, Mateusz Cierpiński 2:0  (15:8, 15:7) i wygrała IV turniej GP. PLAŻOWICZE również pokonali drużynę CHICKENY 2:0  (11:4, 11:5) i ostatecznie zajęli miejsce III w tym turnieju jak i całym cyklu GP.